Odżywianie kobiet w ciąży Szczecin

Odżywianie kobiet w ciąży
W gruncie rzeczy każdy musi zwracać baczną uwagę na swoje nawyki żywieniowe, bowiem stanowią one o jego zdrowiu na długie lata. Jednakże właściwe żywienie się jest nie do przecenienia w wypadku kobiet spodziewających się malucha. Doskonale zbilansowana, wzbogacona dieta w ciąży sprawi, że zarówno przyszła matka jak i jej jeszcze nienarodzone dziecko będą w perfekcyjnej formie. Maluch uzyska wszystkie konieczne składniki odżywcze niezbędne do budowy organów, układu nerwowego albo kostnego bez narażania matki na niebezpieczne ubytki.
A więc jak musi wyglądać taka dieta? W szczególności powinno się zatroszczyć o spożywanie jak największej ilości świeżego, nieprzetworzonego jedzenia, które nie będzie włączało konserwantów i sztucznych barwników. W pierwszym trymestrze ciąży zaleca się także uzupełnianie diety preparatami kwasu foliowego w dawce polecanej przez lekarza. Bezapelacyjnie trzeba zrezygnować z napojów alkoholowych i bardzo ograniczyć bądź kompletnie unikać picia kawy, chyba że jest to kawa zbożowa.
Ogólnie rzecz biorąc, dieta musi być majętna w świeże owoce a przy tym warzywa jak najlepszej jakości, wielobarwne, dostarczające niezbędnych witamin i mikroelementów oraz wartościowego błonnika. W jadłospisie nie może zabraknąć kasz, płatków zbożowych oraz makaronów, najlepiej pełnoziarnistych. Przyszła mama będzie również jadła mięso, jaja, przetwory mleczne, przykładowo jogurty naturalne. Zaś zrobi bardzo dobrze unikając cukru oraz wielkiej ilości tłuszczów zwierzęcych. Ważne by sprawa diety nie była źródłem napięcia, ale uciechy.


Możliwość komentowania jest wyłączona.